
Przez trzy dni we Wrocławiu gościli wykładowcy, którzy już wkrótce będą prowadzili konferencje szkoleniowe dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej i wychowania fizycznego realizujących program Mały Mistrz.
Organizatorem ogólnopolskiego spotkanie był Szkolny Związek Sportowy i Akademia Wychowania Fizycznego im. Polskich Olimpijczyków we Wrocławiu.
To były bardzo intensywne trzy dni, bo uczestnicy najpierw zapoznali się z zadaniami stojącymi przed operatorami wojewódzkimi programu w związku z rozpoczęciem kolejnego roku realizacji Małego Mistrza.
Następnie wysłuchali wykładu dr hab. Doroty Groffik, prof. AWF w Katowicach p.t. -„ Edukacja zdrowotna w szkole- od czego zacząć? Od aktywności fizycznej i uważności… na siebie i drugą osobę” oraz wykładu dr hab. Pawła Piepiory, prof. AWF Wrocław – „ Z badań nad specyfiką młodego pokolenia”
Drugi dzień rozpoczęliśmy od wykładu dr hab. Jarosława Fugiela, prof. AWF Wrocław p.t. „Metodyka diagnozowania rozwoju fizycznego, motorycznego oraz umiejętności ruchowych dzieci – test sprawności fizycznej w programie Mały Mistrz”
Następnie, już do końca konferencji odbywały się zajęcia praktyczne pokazujące możliwości realizacji niektórych sprawności programu;
Najpierw swoją propozycję przedstawili dr Małgorzata Krzak, AWF Wrocław i dr hab. Ireneusz Cichy, prof. AWF Wrocław, a temat zajęć to: „Współpracujemy czy rywalizujemy? – propozycje gier i zabaw ruchowych o charakterze edukacyjnym”
Następne zajęcia praktyczne poprowadził dr Ryszard Michalski, AWF Wrocław, a były to „Ćwiczenia i zabawy wprowadzające do sprawności lekkoatleta”
Kolejną propozycję miała dla uczestników szkolenia dr hab. Dorota Groffik, prof. AWF Katowice, a były to zajęcia „Trening uważności – propozycje realizacji w lekcji WF”
W ostatnim dniu odbyły się dwa warsztaty praktyczne:
Pierwszy poprowadził dr Rafał Kubacki, AWF Wrocław, a jego tematem był „Teacher Ball Ukemi. Metody i narzędzia modelowania sposobów nauczania bezpiecznego upadania”.
A ostatnimi były praktyczne porady o tym jak pomóc dzieciom w realizacji sprawności Rolkarz. Zajęcia te poprowadziły nauczycielki Miejskiego Zespołu Szkół w Dusznikach Zdroju Ewa Tucholska i Dorota Zuberska.
Jak możecie zobaczyć na zdjęciach uczestnicy z zapałem uczestniczyli we wszystkich wykładach, a zwłaszcza zajęciach praktycznych i mamy nadzieję, że „sprzedadzą” zdobytą we Wrocławiu wiedzę nauczycielom ze swoich województw.
Dziękujemy Ministerstwu Sportu i Turystyki, które sfinansowało konferencję, Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, wszystkim Wykładowcom i Uczestnikom ogólnopolskiego spotkania









W dniu 29 maja 2026r, w Szkole Podstawowej Nr 19 w Legnicy, odbył się międzyszkolny festyn sportowy „Sportowo, zdrowo i wesoło” w ramach programu „Mały Mistrz” finansowany z budżetu Ministerstwa Sportu i Turystyki i SZS „Dolny Śląsk”. W wydarzeniu uczestniczyło około 120 uczniów klas I–III, a jego głównym celem była promocja aktywności fizycznej, integracja uczniów […]

W Szkole Podstawowej Nr 2 im. Królowej Jadwigi w Niechobrzu „Lekcję z Mistrzem” poprowadził Wielki Mistrz – mistrz świata i 4-krotny mistrz kraju w piłce siatkowej – Rafał Buszek. Lekcja odbyła się przy okazji VIII Paraolimpiady Dziecięcej „Wszyscy jesteśmy zwycięzcami”. Spotkanie z tak utytułowanym sportowcem było nie lada gratką dla uczestników Paraolimpiady. Pan Rafał przywiózł […]

W Szkole Podstawowej w Kozielicach z udziałem małych mistrzyń i mistrrzów ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Myśliborzu odbył się EVENT promujący program „Mały Mistrz”. Na przeszło 20 stacjach różnych sportów i innym form aktywności dziewczęta i chłopcy mieli za zadanie zdobyć minimum 15 zaliczeń / pieczątek. Wszyscy za udział otrzymali pamiątkowe medale, woreczki / […]